• آدرس:

    خیابان شریعتی - پشت پارک کوروش - کوچه بروجردی - پلاک16

  • ایمیل :

    invest [at] IranianIG.Com

  • دریافت رزومه

هوش مالی چیست و چه مفهومی دارد؟

داشتن یک زندگی مالی و شخصی موفق و یا اداره یک کسب و کار پر رونق مستلزم داشتن هوش مالی است. اما این واژه بسیار پر کاربرد در دنیای امروز چیست؟ هوش اقتصادی را می توان با انجام تکنیک هایی افزایش داد یا خیر؟ در ادامه با مفهوم کلی هوش مالی بیشتر آشنا خواهیم شد.

هوش مالی یکی از مهم ترین فاکتورهای دنیای موفقیت و کسب و کار است. به دست آوردن پول، ثروت و موفقیت شاید یکی از آرزوهای هر فردی در طول زندگی باشد.بارها به افرادی بر می خوریم که به امید ثروتمند شدن و موفقیت سرمایه گذاری هایی انجام داده اند که متاسفانه نه تنها موفقیتی کسب نکرده اند، بلکه تمام سرمایه چند ساله خود را نیز از دست داده اند.بر عکس مساله بالا نیز موارد زیادی مشاهده کرده ایم، افرادی که با وجود سن کم و تجربه نه چندان زیاد در مدت بسیار کوتاهی موفقیت های مالی و شغلی بسیاری به دست می آورند.اما چه دلایلی پشت این موفقیت ها و عدم موفقیت پنهان است؟ داشتن هوش اقتصادی یکی از مهم ترین فاکتورهای موفقیت و جذب ثروت است. در ادامه با مفهوم هوش مالی و راهکارهای تقویت آن بیشتر آشنا می شویم.

هوش مالی چیست؟

هوش مالی از نگاه و نظر کارشناسان و اقتصاد دانان معانی متفاوتی دارد و نمی توان تنها یک مفهوم را برای آن تعریف کرد.اما در حالت کلی بسیاری از کارشناسان بر این باورند که هوش اقتصادی یعنی به دست آوردن پول در حداقل زمان ممکن. البته میزان پول دریافتی و حداقل زمان ممکن نیز مفاهیمی نسبی هستند که با توجه به نوع فعالیت شما متفاوت است و مقادیر دقیق و مشخصی برای آن نمی توان تعیین کرد. برای یک پروژه عظیم شاید حداقل زمان چند سال و حداکثر درآمد چند میلیارد باشد و در مورد یک پروژه کوچکتر زمان و درآمد به چند ماهی چند میلیون تغییر پیدا کند. با مطالعه مناسب در مورد کسب و کارتان و مشورت با افراد متخصص متوجه خواهید شد زمان و درآمد مناسب برای کسب و کار مد نظر شما چیست و با تکیه بر آن و داشتن هوش مالی شروع به برنامه ریزی و اقدام خواهید کرد.

باورهای اشتباه در مورد هوش مالی

شاید در نگاه اول و بعد از تجربه یک شکست مالی به این نتیجه برسید که داشتن هوش اقتصادی یک مساله بسیار دور از دسترس است که شما توانایی به دست آوردن آن را ندارید!بسیاری از افراد نیز یک باور غلط دارند که هوش مالی یک ویژگی بالقوه است که بعضی از افراد آن را دارند و بعضی از داشتن آن محرومند. اما در واقع هوش اقتصادی مانند هر توانایی و قابلیت دیگری قابل به دست آوردن و پرورش است. تنها با مطالعه و به دست آوردن اطلاعات خاص و انجام مجموعه ای از تکنیک ها می توانید هوش اقتصادی خود را بهبود ببخشید و یک کارآفرین، سرمایه گذار، کارفرما و یا یک کارمند موفق شوید.

3 مفهوم کلی در هوش مالی

همانطور که در بالا نیز ذکر شد هوش مالی یک مساله پیچیده و دور از ذهن نیست، و نکات و مفاهیم ساده و در عین حال مهمی دارد.هوش مالی بر سه مفهوم کلی سرمایه، بدهی و جریان مالی تکیه دارد و با درک این مفاهیم و تلاش برای برقراری تعادل و توازن بین آن ها می توانید هوش اقتصادی خود را تقویت کرده و به موفقیت نزدیک شوید.

  1. سرمایه: سرمایه اولین مفهوم و کلید در داشتن هوش مالی است.داشتن سرمایه شامل پول، ملک اوراق بهادار و .. می شود که شما می توانید برای شروع کسب و کار خود از آن استفاده کنید. این باور اشتباه را از خود دور کنید که تمام کارها نیازمند داشتن سرمایه های کلان است. بلکه تنها با داشتن سرمایه های کوچک در کنار ایده مناسب می توانید کسب و کاری موفق راه بیاندازید.نکته امیدوار کننده در این باره وجود بانک ها و مراکز علم و فناوری است که در صورت تایید ایده کسب و کار شما به مبالغ قابل قبولی به شما وام می دهند و می توانید با سرمایه مناسب کسب و کار خود را راه اندازی کنید.
  2. بدهی: بدهی در هوش مالی تعریف متفاوتی نسبت به معنی عمومی آن دارد.در نگاه اول شاید با خود فکر کنید که شما به هیچ شخص یا شرکت خاصی مقروض نیستید و بدهی ندارید، بنابراین مقدار بدهی در جدول هوش مالی خود را صفر در نظر بگیرید.اما بدهی در هوش مالی به مقدار پولی گفته می شود که از جیب شما کم می شود.هزینه ای که به طور ماهیانه برای ماشین خود خرج می کنید، هزینه آب برق یا مالیات، حقوقی که به کارمندان خود می پردازید و ... در حالت کلی تمام هزینه هایی که از حساب یا به اصطلاح جیب شما کم می شود را به عنوان بدهی در جدول هوش اقتصادی خود قرار دهید.
  3. جریان مالی : جریان مالی نشان دهنده مقدار پولی است که به یک کسب و کار وارد شده و از آن خارج می شود.در واقع جریان مالی متمایز کننده بدهی و سرمایه است، جریان مالی مثبت به شما نشان می دهد که دارایی های نقدی شما در حال افزایش است و امکان سرمایه گذاری مجدد و گسترش کسب و کار برای شما وجود دارد.جریان مالی منفی نیز نشان دهنده آن است که میزان بدهی از میزان ورودی و سرمایه بیشتر بوده و باید تغییراتی را در کسب و کار خوداعمال کنید.

هوش مالی تنها مختص تاسیس و موفقیت مالی یک شرکت و کسب و کار نیست بلکه برای اداره موفق امور مالی در زندگی شخصی خود نیز باید هوش اقتصادی را در خود تقویت کنید. در بخش های بعدی راهکارهای کاربردی را برای تقویت هوش مالی با شما به اشتراک می گذاریم.