• آدرس:

    خیابان شریعتی - پشت پارک کوروش - کوچه بروجردی - پلاک16

  • ایمیل :

    invest [at] IranianIG.Com

  • دریافت رزومه

اهمیت تقویت اقتصاد خانواده و راه کارهای آن

اهمیت تقویت اقتصاد خانواده و راه کارهای آن

تعریف اقتصاد خانواده 

 


اقتصاد خانواده یک اصطلاح است که  برای توصیف محصولات، کالاها و خدماتی که اکثرا در خانه تولید می شود و نیروی کار متشکل از اعضای خانواده است، استفاده می شود. تا پیش از انقلاب صنعتی اساسی¬ترین اما پنهان¬ترین عنصر اقتصاد جامعه خانواده بود اما با رشد صنعت و تکنولوژی نقش خانواده در اقتصاد تا حد زیادی نادیده گرفته شد. 
 

بعد از انقلاب صنعتی اقتصاد خانواده و رفتارهای اقتصادی آنها تا دهه¬ی 1950 نادیده گرفته می¬شد و خانواده به عنوان یک واحد اقتصادی و موثر در جامعه در نظر گرفته نمی¬شد اما در حال حاضر با افزایش آگاهی نسبت به رفتارهای اقتصادی خانواده¬ی پیوستن آنها به اقتصاد جامعه امری لازم و ضروری به نظر می¬رسد. امروزه توجه به اقتصاد خانواده یک موضوع مهم و رو به رشد در جوامع مختلف به شمار می¬رود. در مقوله¬ی اقتصاد خانواده تمرکز اقتصاد دانان و آمارگیران اقتصادی بیشتر بر نقش خانواده بر بازار تولید و مصرف ، رفاه اعضای خانواده و نیز ساختار خانواده و تصمیم¬گیری اعضای خانواده در مسائل مختلف معطوف می¬باشد. 

 

تعاریف خانواده و هم خانهای 

 

خانواده به افرادی اطلاق می¬شود که از طریق رابطه¬ی خونی و یا ازدواج به هم مرتبط می¬شوند و در یک واحد مسکونی با هم زندگی می¬کنند اما هم خانه¬ای افرادی هستند که ارتباط خونی و یا خانوادگی لزوما ندارند و به دلایل مختلف در یک واحد مسکونی گرد هم آمده¬اند، مانند چند دوست که با هم در یک مکان زندگی می¬کنند. 
به طور کلی از نظر اقتصاددانان یک خانواده¬ی اقتصادی ( حال به هر کدام یک از شکل¬های فوق باشند. ) افرادی در یک واحد مسکونی هستند که منابع مورد نیاز خود را تا حدودی تامین کرده و همگی برای تامین رفاه خانواده فعالیت¬های اقتصادی انجام می¬دهند.
 

اهمیت تقویت اقتصاد خانواده

 

فقر عامل اصلی جدایی در خانواده¬ها است. خانواده ها ممکن است به دلیل تنش های مالی ، مشکلات اقتصادی و یا رفع نیازهای اساسی خود به مشکل برخورده و دچار اختلاف شوند. کودکان ممکن است به خاطر اهداف مالی آسیب¬های جدی ببینند یا مورد سوء استفاده قرار گیرند. تقویت اقتصاد خانواده با هدف کاهش آسیب پذیری خانواده در مقابل فقر، افزایش استقلال اقتصادی و بهبود توانایی افراد در تامین معیشت خانواده خود است.

 

البته تقویت اقتصاد خانواده به تنهایی مانع از جدایی افراد خانواده و یا محافظت از کودکان نمی¬شود و این امر یعنی تقویت اقتصادی باید بخشی از یک بسته جامع حمایتی از خانواده¬ها باشد. و در هر جامعه¬ای باید سازمانی به جهت انجام کارهایی از جمله خدمات روانی و اجتماعی، بسیج جامعه، آموزش، بهداشت و حمایت از خانواده تشکیل شود. در کنار تمامی اموری مانند کمک¬های اجتماعی، سیاست¬های حمایت از کودکان و ... که برای حمایت از خانواده صورت می¬گیرد. بالا بردن وضعیت رفاهی و تقویت اقتصاد خانواده باید تکمیل کننده¬ی آنها باشد.

توانمندسازی اقتصاد خامواده بدون مشارکت فعال جامعه و حصول اطمینان از آنکه بیشترین نیازهای افراد شناسایی شده و خانواده ها نیز تمایل به انجام کار و فعالیت دارند، امکان پذیر نیست. هر گونه ابتکار برای انجام کارها و تولیداتی در جهت توانمندسازی خانواده باید برنامه¬ریزی شده و پایدار باشد و نیز از حمایت کافی به جهت ادامه برخوردار باشد. تقاضای بازار برای محصولات و خدمات باید وجود داشته و فعالیت ها باید بر روی نقاط قوت و منابع موجود جامعه تمرکز داشته باشند.

 

راهکارهایی برای تقویت اقتصاد خانواده

 

به طور کلی تقویت اقتصاد خانواده شامل فعالیت¬ها و پروژه¬هایی است که به بازسازی خانواده¬ها از نظر اقتصادی کمک می¬کند. برنامه¬های تقویتی باید به گونه¬ای باشند که خانواده¬ها درآمد خود را بهبود ببخشند و دارایی خود را حفظ کنند و در کنار آن قادر به پس انداز و ایجاد سرمایه برای آینده نیز باشند. خانواده¬های آسیب پذیر و آنهایی که دچار فقر مالی بوده و شناسایی شده¬اند باید بیشتر شامل این برنامه¬های کمک رسانی باشند.
پروژهایی که دولت می¬تواند برای بهبود اقتصاد خانواده اجرا کند بسیار متنوع است. یکی از کارهایی که می¬تواند به رفع مشکلات اقتصادی خانواده¬ها کمک کند اعطای وام و تسهیلات به منظور ایجاد کارگاه¬های تولیدی کوچک و زودبازده می¬باشد. در خانواده¬ها افراد بسیاری هستند که توانایی¬های بسیاری دارند اما به دلیل نداشتن سرمایه¬ی اولیه قادر به راه اندازی هیچ کاری نیستند با ایجاد سرمایه¬ی اولیه برای این افراد می¬توان کمک شایانی به بهبود وضعیت اقتصادی خانواده نمود. 

یکی دیگر از برنامه¬های مفید برای تقویت اقتصاد خانواده آموزش فنی و حرفه¬ای است. اگر اعضای خانواده در مراکز فنی و حرفه¬ای به صورت رایگان آموزش دیده و یک تخصص کاربردی بیاموزند قطعا با استفاده از مهارتی که کسب نموده¬اند می¬توانند درآمدزایی داشته و به اقتصاد خانوار کمک رسانی کنند. 

ایجاد مراکز مشاورهی حقوقی و مالی یکی دیگر از پروژه¬های مفیدی است که می¬تواند به بهبود وضعیت اقتصادی خانواده کمک کند. زیرا خانواده¬های بسیاری وجود دارند که به دلیل عدم آگاهی از حقوق خود در زمینه¬ی ارث و مالکیت و ... از منابع مالی بحقی که متعلق به آنهاست محروم مانده¬اند. با مشورت دادن و بالا بردن سطح آگاهی خانواده¬ها درمورد حقوقی که دارند می¬توان به صورت غیر مستقیم شرایط را برای تقویت اقتصاد خانواده فراهم نمود.