• آدرس:

    خیابان شریعتی - پشت پارک کوروش - کوچه بروجردی - پلاک16

  • ایمیل :

    invest [at] IranianIG.Com

  • دریافت رزومه

تفاوت بین پس انداز و سرمایه گذاری

تفاوت بین پس انداز و سرمایه گذاری

عموما افراد بین پس انداز و سرمایه گذاری تفاوتی قائل نمی شوند و این دو مفهوم به جای هم مورد استفاده قرار می گیرند. با اینکه پس انداز در مصرف و سرمایه گذاری اغلب به جای هم استفاده می شود، اما بین این مفاهیم تفاوت وجود دارد. سرمایه گذاری کردن یک فرِآیند پیچیده است که در آن پول در یک پروژه سرمایه گذاری به امید به آوردن سود مالی  قابل توجه صرف می شود.

عموما افراد بین پس انداز و سرمایه گذاری تفاوتی قائل نمی شوند و این دو مفهوم به جای هم مورد استفاده قرار می گیرند. با اینکه پس انداز در مصرف و سرمایه گذاری اغلب به جای هم استفاده می شود، اما بین این مفاهیم تفاوت وجود دارد.

در جهت سرمایه گذاری، حساب‌های پس انداز، حساب‌های جاری و گواهی‌های سپرده به شما کمک می‌کند تا پول خود را در یک مکان امن برای استفاده در آینده قرار دهید. این حساب‌ها معمولا به راحتی می‌توانند نقد شوند و اصطلاحا به آنها «دارایی سیال» گفته می شود.

اما یک بده بستان بین امنیت و در دسترس بودن دارایی وجود دارد. به طور کلی به پول شما فقط یک نرخ بهره خیلی کم تعلق می گیرد (یا اینکه بدون بهره است) به طوری که پس انداز های شما به آرامی رشد می کنند.

پس انداز معادل صرفه جویی در هزینه هایی است که شما در حال حاضر برای شرایط اضطراری و یا برای خرید در آینده کنار می گذارید. سرمایه گذاری اما به معنی خرید دارایی هایی مانند سهام، اوراق قرضه، صندوق های سرمایه گذاری یا املاک است که برای شما سود ایجاد می کند.
سرمایه گذاری کردن یک فرِآیند پیچیده است که در آن پول در یک پروژه سرمایه گذاری به امید به آوردن سود مالی  قابل توجه صرف می شود. سرمایه گذاری به دلایل زیر از پس انداز متفاوت است:

  • این فرآیند شامل سطح بالایی از خطر و ریسک است.
  • سرمایه گذاری نوعی نگاه بلندمدت به آینده است و این مسئله تفاوت مهم سرمایه گذاری و پس انداز است.
  • هیچ تضمینی وجود ندارد که پول شما برگردد. شما می توانید مبلغی را که سرمایه گذاری کرده اید کامل از دست بدهید و این اصل اساسی در سرمایه گذاری است!

در مقابل پس انداز کردن، وقتی که سرمایه گذاری می‌کنید، ریسک از دست دادن پولتان وجود دارد. با سرمایه گذاری در بازار بورس، بازار پول، بازار طلا، بازار ارز و ... این احتمال وجود دارد که پولی که سرمایه‌گذاری کرده‌اید را از دست بدهید، البته در مقابل امکان دریافت سود بیشتری نیز دارید.

در واقع زمانی که شما سرمایه گذاری می کنید، همچنین این فرصت را دارید که نسبت به زمانی که پس انداز می کنید درآمدی بیشتر کسب کنید. این به عنوان پاداش ریسک شناخته شده است. این به معنی به دست آوردن بازدهی بیشتر، در ازای پذیرش ریسک بیشتر و کسب بازدهی کمتر، در ازای قبول ریسک کمتر است.

در واقع شما ریسک سرمایه گذاری را قبول می کنید به امید اینکه در آینده به سود بالاتری برسید. داشتن درآمد بالاتر به طور بالقوه شامل درجاتی از ریسک است.

هنگامی که خوب پس انداز کنید، می توانید سرمایه گذاری کنید. سرمایه گذاری راهی است برای رشد پول شما و شروع کردن به ساخت ثروت. به عنوان مثال، اگر شما پس انداز خود را در یک حساب پس انداز نگه دارید، مبلغ سود مورد نظر شما بسیار کوچک خواهد بود. با این حال، اگر شما در صندوق های سرمایه گذاری یا سهام سرمایه گذاری کنید، نرخ بازده تان بسیار بالاتر خواهد بود.

پذیرش ریسک در سرمایه گذاری

با توجه به این موضوع، هنگام انتخاب پروژه ها در سبد سرمایه گذاری تان، باید میزان ریسک مورد انتظار شخصی خود را مشخص کنید. هدف این است که یک توازن مناسب را پیدا کنید که موجب شود تا سودتان را افزایش دهید و همزمان هم بتوانید تا شب راحت بخوابید! متخصصان مالی ابزارهایی برای کمک به شناسایی سطح پذیرش ریسک شما دارند.

با مشخص کردن ریسک مورد انتظار شخصی خود، شما آماده سرمایه گذاری هستید، اما اگر کاملا مطمئن نیستید که آن را شروع کنید، یک گام خوب دیدار با یک مشاور مالی است. مشاور مالی می تواند انواع مختلف سرمایه گذاری هایی را که برای شما در دسترس است توضیح دهد. او می تواند خطرات و منافع بالقوه را برای کمک به سرمایه گذاری هایی که با آن راحت هستید پیدا کنید.

یکی دیگر از گزینه ها این است که یک سایت کارگزاری آنلاین یا روبو سرمایه گذار انتخاب کنید. با استفاده از این گزینه، هزینه ها پایین تر است و اگر شما می دانید انواع سرمایه گذاری هایی که می خواهید انجام دهید، می توانید پول را در بلند مدت صرفه جویی کنید.

ضروری است به این نکته توجه داشته باشید که پس انداز شما باید به اندازه ای باشد که تمام هزینه‌های شما از جمله اجاره، پرداخت وام، بیمه، لباس و خوراک را برای چند ماه پوشش دهد. در این شرایط، حتی اگر شما کار خود را هم از دست بدهید، با کمترین فشار میتوانید برای مدتی زندگی خود را به خوبی مدیریت کنید.

ذکر این نکته هم لازم است که سرمایه‌گذاری، ابتدا به پس‌انداز نیاز دارد و پس از تامین وجوه کافی برای سرمایه گذاری، نوع سرمایه گذاریکه انتخاب می‌کنید از اهمیت زیادی برخوردار است. در بین انواع سرمایه گذاری ها، سرمایه گذاری هایی که نقد شوندگی بالایی دارند مثل سرمایه گذاری در بورس، جزء بهترین گزینه‌ها برای سرمایه گذاران حساب می شوند.

نکته مهم این است که هم پس انداز و هم سرمایه گذاری برای کمک به شما برای رسیدن به اهداف مالی تان بسیار مهم هستند. پس انداز هر اندازه هم که کم باشد، در بلند مدت وقتی کنار هم قرار می گیرد به مبالغ زیادی تبدیل می شود که می توانند به شما در رسیدن به خواسته های بلندمدت کمک کنند.

منبع:
https://us.axa.com/goals/saving-and-investing/basics/differences-between-saving-and-investing.html