• آدرس:

    خیابان شریعتی - پشت پارک کوروش - کوچه بروجردی - پلاک16

  • ایمیل :

    invest [at] IranianIG.Com

  • دریافت رزومه

آموزش هوش مالی به کودکان

هوش مالی از جمله مسائلی است که بهتر است از دوران کودکی به کودکان خود آموزش دهید. باورهای اشتباه و غلطی که از دوران کودکی والدین به کودکان خود القا می کنند در بزرگسالی به سختی قابل تغییر است. اگر باورهای اشتباه راجع به پول در کودکانمان ایجاد کنیم، یا خسیس بودن و ولخرج بودن را به آن ها آموزش دهیم قطعا این کودکان در بزرگسالی نیز از هوش مالی بالایی برخوردار نبوده و نمی توانند افراد موفقی در زمینه های مالی و اقتصادی شوند.در ادامه راهکارهای آموزش هوش مالی به کودکان را به شما آموزش می دهیم تا بتوانید در کنار آموزش و تربیت صحیح کودکانتان آن ها در زمینه مالی و اقتصادی نیز توانمند بار بیاورید.

راهکارهای آموزش هوش مالی به کودکان

با کودکان خود بازی کنید

برای آموزش هوش مالی به کودکانتان با آن ها بازی کنید، اما بازی هایی که پول جزئی از بازی باشد.می توانید به شیوه های مختلف این کار را انجام دهید. مثلا بدون هیچ وسیله ای،  برای خرید و فروش در یک فروشگاه با فرزندتان نقش بازی کنید تا کودک بتواند مفاهیم خرید کردن و ارزش پول و کم و زیاد بودن آن را درک کند. علاوه بر بازی های فوق می توانید از اسباب بازی هایی استفاده کنید که به صورت اختصاصی برای آموزش هوش مالی به کودکان طراحی شده اند. بازی هایی که پول های شبیه سازی شده دارند و در حین بازی کودک تصمیم به خرید و فروش و یا سرمایه گذاری می گیرد.این بازی ها نقش بسیار مهمی در آموزش هوش مالی و اقتصادی به کودکان دارد.

به صورت برنامه ریزی شده پول تو جیبی بدهید

دادن پول توجیبی به کودکان تاثیر بسیار عمیقی هم بر افزایش اعتماد به نفس کودکان دارد هم شیوه صحیح خرج کردن پول را به آن ها یاد می دهد.به کودک خود اجازه دهید برای خرج کردن پول هایش خودش تصمیم بگیرد اما تا حد ممکن به او مشورت بدهید و اگر پول هایش تمام شد مجددا به او پول اضافه ندهید. نکته مهم در پرداخت پول توجیبی به کودکانتان آن است که ابتدا آن را به صورت روزانه بعد از مدتی هفتگی و نهایتا 15 روزه یا یک ماهه پرداخت کنید تا کودک به مرور به آن عادت کند. هر سال نیز مقدار تعیین شده ماهیانه را درصدی افزایش دهید.

کودکانتان را با ارزش پول آشنا کنید

یکی دیگر از گام های کلیدی در آموزش هوش مالی به کودکان آن است که در سنین بالای 6 سال کودکانتان را با ارزش پول آشنا کنید. برای این منظور او را با خود به خرید ببرید و راجع به خرید کالاهایی ساده با او مشورت کنید. به او یاد دهید قیمت ها و ارزش های مختلف را باهم مقایسه کند. برای مثال به او بگویید ما 50 هزار پول داریم و باید تعدادی کالا با قیمت های مختلف بگیریم و همراه با او اجناس مختلف را با قیمت های مختلف مقایسه کرده و خرید کنید.

او را با مفهوم پس انداز کردن آشنا کنید

یکی از لذت های هر کدام از ما در دوران کودکی شکستن قلک ها و شمردن پول های سکه ای و کاغذی داخل آن بود. برای کودکانتان یک قلک تهیه کنید و به او آموزش دهید هر چند روز یک بار مقداری پول داخل آن بیاندازد و دلیل آن را نیز برای او توضیح دهید. می توانید خودتان نیز با کودکتان همراهی کنید و پول هایی را داخل قلک او بیاندازید. بعد از گذشت مدتی قلک را بشکنید تا کودکتان ببیند از ذره ذره جمع شدن پول های کم ارزش تر می توان بعد از مدتی سرمایه قابل قبولی به دست آورد.تاکید اکید روانشناسان آن است که پول جمع شده قلک کودک را برای خود او خرج کنید .مثلا اسباب بازی که مدت ها فرزندتان دوست داشته تهیه کند را با پول قلک بگیرید. این کار علاوه بر آموزش هوش مالی به کودکان مفهوم پس انداز را به آن ها یاد داده و تاثیر مثبتی بر اعتماد به نفس آن ها می گذارد.

 
الگوهای رفتاری مناسبی باشید

والدین اولین الگوهای رفتاری کودکان والدین هستند که از تمام رفتارهای والدین خود الگو برداری می کنند. اگر شما پدر و مادری ولخرج و یا خسیس باشید و دائما انتخاب های مالی اشتباهی داشته باشید، به کار بردن هیچ کدام از ترفندهای آموزش هوش مالی به کودکان تاثیر گذار نخواهد بود. در ابتدا باید سعی کنید خودتان الگو رفتاری مناسبی برای کودکانتان باشید. به خاطر داشته باشید کودکان تمامی رفتارهای ریز و درشت شما را می بینند و آن ها را درک خواهند کرد.

کسب درآمد را به او آموزش دهید

یکی دیگر از راهکارهای کاربردی در آموزش هوش مالی به کودکان و افزایش اعتماد به نفس در کودکان آن است که به آن ها یاد بدهید می توانند به روش های مختلف کسب درآمد کنند.لازم نیست حتما کودکانتان را به فروشگاه یا مغازه و شرکت های مختلف بفرستید، بلکه کارهای ساده ای مانند تایپ یک متن، انجام خریدهای روزانه همسایه های سالخورده و یا رنگ آمیزی ساده یک در می تواند کارهایی باشد که کودکان و نوجوانان می توانند به راحتی آن ها را انجام داده و بابت آن پول به دست آورند. لذت به دست آوردن پول و کسب درآمد تاثیر بسیار زیادی بر تشویق کودکان به آموزش هوش مالی و کسب درآمد های بیشتر خواهد داشت.