• آدرس:

    خیابان شریعتی - پشت پارک کوروش - کوچه بروجردی - پلاک16

  • ایمیل :

    invest [at] IranianIG.Com

  • دریافت رزومه

بازار بورس و سرمایه گذاری در آن

بازار بورس و سرمایه گذاری در آن

خرید و فروش سهام در بازار بورس یکی از روش هایی است که این روزها با کاهش سود بانکی و افزایش نوسانات اقتصادی و تورم به یکی از روش های سرمایه گذاری رایج تبدیل شده است که میزان سود دهی و نقدینگی بالا و ریسک پایینی دارد.در ادامه شما را با بورس و خرید و فروش سهام در آن آشنا خواهیم کرد.

سرمایه گذاری در بازار بورس نیز یکی دیگر از راه کارهای افزایش سرمایه و سپرده گذاری است که البته با ریسک نیز همراه است.با خرید و فروش اصولی سهام های مختلف می توانید سرمایه خود را چند برابر کنید و سرمایه گذاری در بورس را به عنوان شغل دوم خود در نظر بگیرید.البته سرمایه گذاری در بازار بورس نیز با ریسک هایی همراه است که ممکن است نه تنها با سود همراه نباشد بلکه زیان ده بوده و باعث از دست رفتن سرمایه تان نیز شود. برای خرید سهام در بورس باید اصول اولیه و مهمی را بدانید که امروز ما شما را با بخشی از آن آشنا می کنیم.
 

بازار بورس چیست؟

بازار بورس محلی است که شرکت های تولیدی و خدماتی مختلف دولتی و خصوصی مانند بانک ها، شرکت های دارویی، شرکت های نفت و پتروشیمی و ...سهام خود را برای خرید و فروش عرضه می کنند و شما می توانید به میزان دلخواه خود و با توجه به بودجه ای که دارید از یک یا چند شرکت سهام بخرید.سود سهام معمولا در پایان هر سال به سهامداران جز تا کل پرداخت شده و این سود نیز معمولا از سود بانکی بیشتر است. بسیاری از شرکت ها در پایان سال بخشی از سود را مجددا برایتان به سهام بیشتر با قیمت کم تری تبدیل می کنند بنابراین به مرور هم سود پول خود را دریافت می کنید هم تعداد سهامتان در شرکت بازار بورس بیشتر خواهد شد.


برتری سرمایه گذاری در بازار بورس نسبت به سایر روش ها

شاید برای سرمایه گذاری روی پول خود به روش های دیگری مانند بازار ارز و سکه، زمین، مسکن و بانک نیز فکر کنید.اما بازار بورس نسبت به موارد ذکر شده برتری های نسبی دارد برای مثال در بورس می توانید با حداقل سرمایه سهام بخرید و در سود شرکت سهیم شوید در حالیکه هیچ کدام از بازارهای فوق این مزیت را ندارند.دوم آنکه سرمایه گذاری در بازار بورس نقد شوندگی بالایی دارد در حالیکه این فاکتور در بازار ملک کم است.

بورس ریسکی متوسطی دارد و حتی در صورت زیان ده بودن شرکت مورد نظرتان نسبت به پول سپرده گذاری شما چندان ضرری نخواهید کرد اما برای مثال سرمایه گذاری در بازار سکه و ارز و طلا ریسک بالایی دارد.بازدهی و شفافیت نیز دو فاکتور مهم هنگام انتخاب روش سرمایه گذاری است که هر دوی آن ها در بورس مقادیر بالایی دارند اما بازدهی بانک کم و شفافیت بازار مسکن نیز پایین است.از دیگر مزیت های خرید و فروش در بورس آن است که شما هیچ محدودیت زمانی و مکانی ندارید.

در زمان و هر جای دنیا که باشید می توانید از طریق اینترنت وارد بازار بورس اوراق بهادار شده و سهام مورد نظر خود را خرید و فروش کنید. بنابراین می توانید می توانید با نقد شوندگی و بازدهی بالا، ریسک متوسط، شفافیت بالا و بدون نیاز به مبلغ زیادی در بورس سرمایه گذاری کنید و سالانه سود پرداختی توسط شرکت را با توجه به میزان سهمتان دریافت کنید.

خرید و فروش سهام در بازار بورس

برای خرید سهام در بازار بورس نیازی به داشتن اطلاعات بسیار حرفه ای ندارید.با گذراندن دوره هایی کوتاه در مورد بورس یا خواندن چند مقاله یا کتاب می توانید وارد بازار بورس شوید.برای شروع سرمایه گذاری در بورس دو راه پیش روی شما است.

در روش اول شما به طور شخصی به بازار بورس آنلاین یا حضوری وارد شده و با اطلاعات خود سهم می خرید.می توانید به به  روش های مختلفی مانند کوتاه مدت 3یا 4 ماهه،میان مدت یا یک ساله و بلند مدت و بیش از یک سال در یک شرکت خاص سرمایه گذاری کنید. سرمایه گذاری نوسان گیر نیز به شکلی است که شما سهام یک شرکت را تنها برای یک یا دو هفته می خرید و بعد از مدت کوتاهی آن را فروخته و سهام شرکت جدیدی را برای خرید انتخاب می کنید.روش دوم مناسب افرادی است که اطلاعات کمی نسبت به بورس دارند.

اگر شما نیز جز این دسته از افراد هستید،می توانید برای خرید سهام به یک موسسه مالی مراجعه کنید.موسسه مالی در واقع به عنوان یک رابط میان شما و بازار بورس عمل کرده، سرمایه شما را در اختیار گرفته و با داشتن علم و مهارت تخصصی با سرمایه شما وارد بازار بورس اوراق بهادار می شوند.اگر ریسک پذیری بالایی ندارید بهتر است از روش دوم یا روش غیر مستقیم برای سرمایه گذاری استفاده کنید.

یکی از بهترین روش های سرمایه گذاری غیر مستقیم استفاده از صندوق های سپرده گذاری و روش سبد گردانی است.صندوق های سرمایه گذاری مجموعه ای از سهام های کوچک را جمع آوری کرده و به جای خرید یک سهم یا سهام در یک شرکت، در مجموغه ای از این دارایی ها سرمایه گذاری می کنند.

بنابراین سرمایه شما در یک مجموعه وسیع تر وارد شده و احتمال ضرر و ریسک سرمایه گذاری کاهش پیدا می کند.یکی از مزیت های استفاده از این روش آن است که افراد متخصص به طور مداوم به سبد دارایی ها نظارت کرده و سود و زیان های احتمالی را بررسی می کنند.