• آدرس:

    خیابان شریعتی - پشت پارک کوروش - کوچه بروجردی - پلاک16

  • ایمیل :

    invest [at] IranianIG.Com

  • دریافت رزومه

انواع سرمایه را بشناسیم

انواع سرمایه را بشناسیم

برای مدیریت مالی بهتر کسب و کار و اقتصاد خانواده واژه ای که بارها می شنویم سرمایه است.بسیاری از افراد سرمایه را تنها توان مالی و میزان پول نقدی که در حساب بانکی خود دارند می دانند در حالیکه سرمایه معانی متفاوت و انواع مختلفی دارد.در ادامه شما را با انواع سرمایه و تعاریف آن ها آشنا می کنیم.

جهت مدیریت مالی بهتر در هر خانواده و یا شرکت باید معنی و انواع سرمایه آن را بشناسید، شاید یک دارایی که هم اکنون در دست دارید از نظر شما بسیار بی ارزش و بدون استفاده باشد اما از نظر علم اقتصاد بتوانید به عنوان سرمایه از آن استفاده کنید.بنابراین اگر به دنبال بهبود در شرایط اقتصادی خود و مدیریت مالی بهتر هستید باید انواع سرمایه را بشناسید.در این بخش شما را با انواع سرمایه و تعاریف آن آشنا می کنیم.

سرمایه چیست؟

تعاریف متفاوتی برای سرمایه وجود دارد، شاید شما نیز از جمله افرادی باشید که سرمایه را تنها پول نقد می دانید، اما سرمایه به مجموعی از دارایی ها گفته می شود که قابل استفاده  قابل تغییر به یکدیگر هستند.

علاوه بر حساب پس اندازی که در بانک دارید تمام لوازمی که از آن استفاده می کنید مانند خودرو، تلفن همراه، طلا، منزل و غیره جز دارایی های شما به حساب می آید.حتی ایده جدید و متفاوت یک کارآفرین نیز سرمایه او به حساب می آید زیرا این دارایی نیز قابل پیاده سازی و تبدیل آن به پول یا درآمد است.اگر یک شرکت و یا کارخانه دارید تمام دستگاه های موجود در کارخانه نیز جز دارایی شما به حساب می آید.در علم اقتصاد در حالت کلی سرمایه را دارایی موجود بعد از کسر تمام بدهی ها می دانند.علوم مختلف با توجه به گرایش خود سرمایه را به انواع مختلف دسته بندی می کنند

.برای مثال تحلیلگران اجتماعی انواع سرمایه را به 4 دسته سرمایه اقتصادی، سرمایه اجتماعی، سرمایه نمادین و سرمایه فرهنگی تقسیم می کنند.اقتصاد دانان نیز انواع سرمایه را به دسته های مختلفی مانند سرمایه نقدی، سرمایه غیر نقدی، سرمایه ثابت، سرمایه در گردش، سرمایه سهمی، سرمایه ربایی، سرمایه آموزشی، سرمایه انسانی، سرمایه متغیر و ...تقسیم بندی می کنند.

انواع سرمایه از نظر علم اقتصاد:

سرمایه نقدی

سرمایه نقدی شامل پول نقدی می شود که در حساب بانکی یا کیف پولتان دارید.این سرمایه نقدی می تواند شامل انواع مختلف پول مانند دلار، یورو یا تومان باشد.

سرمایه غیر نقدی

سرمایه غیر نقدی شامل هر چیزی می شود که شما می توانید آن را به پول نقد و سرمایه نقدی تبدیل کنید.سرمایه غیر نقدی یکی از انواع سرمایه از نظر علم اقتصاد است که شامل زمین، ماشین، طلا و غیره می شود.

سرمایه در گردش

یکی دیگر از انواع سرمایه، سرمایه در گردش است که به دارایی های در گردشی گفته می شود که در دراز مدت از منابع مالی مختلف تامین می شود.سرمایه در گردش به دو گروه خالص و نا خالص تبدیل می شود.سرمایه در گردش خالص سرمایه باقی مانده بعد از کسر بدهی ها تعریف می شود اما سرمایه در گردش ناخالص به کل دارایی که در چرخه است گفته می شود.این شاخص یکی از فاکتورها مهم در تعیین درجه نقدینگی شرکت های مختلف است.

سرمایه سهامی

افراد بسیاری با سرمایه نقدی و پول خود اقدام به خرید سهام شرکت های مختلف می کنند که به مجموع قیمت اسمی سهام هایی که دارید سرمایه سهامی گفته می شود.سرمایه سهامی یکی از انواع سرمایه است که ریسک پایین، نقدینگی بالا و سود قابل قبولی دارد.

سرمایه ثابت

یکی دیگر از انواع سرمایه، سرمایه ثابت بوده که بیشتر مربوط به صنایع مختلف تولیدی است.در واقع وسایل تولید، مواد اولیه، ابزار کار و تجهیزات به کار رفته در صنعتی که در دست دارید یک سرمایه ثابت برای شما به حساب می آید.

سرمایه سهمی

تمامی سرمایه که صاحبان یک واحد اقتصادی آن را ضمانت کرده و به عنوان سهام دار در شرکت سهیم می شوند.این نوع از سرمایه به دو گروه سرمایه پرداخت شده و سرمایه تعهد شده تقسیم بندی می شود.اهمیت سرمایه سهمی مربوط به اعتبار یک شرکت بوده و قراردادهای مختلف بر اساس این سرمایه با شرکت بسته می شود.

سرمایه ربایی

یکی دیگر از انواع سرمایه از نظر علم اقتصاد سرمایه ربایی است که در حوزه پول و گردش مالی بدون انجام هیچ فعالیت خاصی از طرف صاحب سرمایه در فرآیند تولید و توزیع کالا و صنعت جریان پیدا می کند.استفاده از این سرمایه از نظر علوم دینی ایراد هایی دارد.

انواع دیگر سرمایه

سرمایه انسانی

یکی دیگر از انواع سرمایه که می توانید برای بهبود زندگی یا گسترش کسب و کار خود روی آن حساب کنید، سرمایه انسانی است.این سرمایه همانطور که از اسمش پیداست به مجموعه ای از دانش فردی، مهارت ها، توانمندی ها، استعدادها و تحصیلاتی است که در طول زندگی کسب می کنیم.سرمایه انسانی یکی از مهم ترین و کاربردی ترین انواع سرمایه است که در هر زمان و هر مقدار محدودیتی می توانید روی آن حساب کرده و ماندگاری طولانی مدت و تقریبا همیشگی دارد.


سرمایه اجتماعی

یکی دیگر از انواع سرمایه غیر نقدی و غیر اقتصادی سرمایه اجتماعی نامیده می شود.این سرمایه تمامی مزایا، ویژگی ها، ارتباطات و موفقیت هایی که از طریق عضویت در یک گروه و انجمن اجتماعی خاص نصیب افراد می شود تعریف می شود.در واقع اعتبار و جایگاه اجتماعی هر فرد نیز بخشی از سرمایه اجتماعی او به حساب می آید.

سرمایه طبیعی

از دیگر انواع سرمایه موجود در هر کشور و منطقه جغرافیایی که مورد استفاده کارآفرینان و دولتمردان می تواند قرار بگیرد سرمایه طبیعی است که به صورت سرمایه طبیعی که در محیط زیست وجود دارد تعریف می شود.