• آدرس:

    خیابان شریعتی - پشت پارک کوروش - کوچه بروجردی - پلاک16

  • ایمیل :

    invest [at] IranianIG.Com

  • دریافت رزومه

رایج ترین راه های سرمایه گذاری را بشناسیم

رایج ترین راه های سرمایه گذاری را بشناسیم

راه های مختلفی برای سرمایه گذاری در هر کشوری وجود دارد. سپرده گذاری در بانک، بورس، خرید ملک، زمین، طلا و ارز روش های مختلفی هستند که می توانید سپرده خود را وارد جریان سود دهی کنید.برای سپرده گذاری به روش های مختلف باید اطلاعات کافی راجع به آن موضوع و شرایط اقتصادی جهانی و داخلی بدانید تا بتوانید تصمیم درست و سود آوری داشته باشید.

سرمایه گذاری های مختلف در شرکت ها و مراکز مختلف می تواند سودهای مالی فراوان و یا برعکس ضررهای بسیاری را در پی داشته باشد.در بازار پر نوسان اقتصادی جهانی و داخلی سپرده گذاری های مختلف می تواند نتایج متفاوتی در پی داشته باشد.روشی که سال ها روی آن سرمایه گذاری کرده اید و برایتان سود آور هم بوده است ممکن است این روزها نتیجه کاملا متفاوتی برایتان رقم بزند.روش های مختلفی برای سپرده گذاری وجود دارد، سپرده گذاری در بورس، مسکن، زمین، ارز، سکه و ... که می توانید سرمایه خود را آنجا قرار دهید اما برای سپرده گذاری در هر کدام از موارد فوق چه اطلاعاتی لازم داریم تا مطمئن شویم سپرده گذاری ما روشی مطمئن و پر بازده خواهد بود.در ادامه شما را با راه های مختلف سرمایه گذاری و اطلاعات لازم برای شناخت آن ها آشنا می کنیم.

بررسی راه های سرمایه گذاری

برای آنکه میزان سود آوری یک مساله را بررسی کنیم باید نرخ تورم را با بازدهی مورد سپرده گذاری مقایسه کنیم.اگر نرخ تورم از بازدهی بیشتر باشد بدون شک آن مورد را از گزینه های سپرده گذاری حذف کنید چرا که قطعا روشی زیان ده خواهد بود.اما اگر بازدهی بیشتر از نرخ تورم باشد می توانید گزینه مورد نظرتان را یکی از موارد سپرده گذاری در نظر بگیرید.البته برای بررسی روش های مختلف سرمایه گذاری حتما از افراد آگاه در آن زمینه مشورت بگیرید و سعی کنید اطلاعات لازم را به دست آورید.


راه های مختلف سرمایه گذاری

سپرده گذاری در بانک

سپرده گذاری در بانک را می توان سرمایه گذاری بدون ریسک در نظر گرفت.البته این روزها با وجود ورشکسته شدن بسیاری از بانک های خصوصی و تعطیل شدن بسیاری از آن ها این روش را نیز نمی توان روشی بسیار مطمئن در نظر گرفت.با سپرده گذاری در بانک مطمئن خواهید بود هر ماه مقداری سود به حساب بانکی شما اضافه خواهد شد یا مثلا با نرخ سود 17 درصد بعد از 4 سال سپرده شما حدودا دو برابر خواهد شد.اما نکته ای که به آن باید توجه داشته باشید تغییر ارزش واقعی پول شماست.زیرا برای مثال اگر در سال 94 می توانستید با صد میلیون تومان یک ملک در بهترین نقطه شهر بخرید در سال 97 قطعا نمی توانید ملک یا زمین بگیرید. در واقع مقدار پول در مقایسه با ارزش واقعی آن کاهش پیدا کرده است.از طرف دیگر بانک های می توانند در یک بازه طولانی مدت مثلا یک ساله نرخ تورم را جبران کنند تا سپرده گذارها متحمل ضرر نشوند اما اگر شما خود در بازارهای دیگری سپرده گذاری کنید ممکن است از تورم عقب مانده و ضرر کنید.

سرمایه گذاری در بورس

سپرده گذاری در بورس یکی از روش هایی است که چند سالی است با توجه به کاهش نرخ سود بانکی افراد به آن علاقه زیادی نشان داده اند.برای خرید و فروش سهام در بورس باید از مواردی مانند مولفه های اساسی در پیش بینی بورس ایران، شرایط شرکت خاصی که قصد خرید سهام آن را دارید، بررسی قیمت کالاهای اساسی در بازار جهانی، بررسی سود سایر روش های سپرده گذاری مانن سودهای بانکی، قیمت طلا و ارز و ... اطلاع کسب کنید.یکی از مزایای سپرده گذاری در بازار بورس آن است که با حداقل هزینه می توانید سهام بخرید و نیازی به داشتن سرمایه اولیه زیادی ندارید.البته در مورد بورس میزان ریسک تا حدی افزایش پیدا می کند و ممکن است به همان مقدار که سود نصیبتان می شود متحمل ضرر شوید.در سرمایه گذاری در بورس نکته ای که می تواند به شما کمک کند آن است که تنها روی یک شرکت خاص سرمایه گذاری نکنید بلکه با مشورت گرفتن از فعالان سهام های مختلف بخرید شرایط بازار بورس را بررسی کرده و سهام ها را خرید و فروش کنید.

خرید ملک و زمین

سپرده گذاری روی خرید ملک و زمین طرفداران و مخالفان خاص خود را دارد.از طرفی عده ای بر این باورند که پول باید در بازار در جریان مالی باشد و خرید ملک و زمین مانند انباشته کردن پول بدون سود است و افزایش قیمت مسکن سود بسیار کمی در مقایسه با به جریان انداختن پول دارد، اما از طرف دیگر نیز گروه دیگری معتقدند از آن جا که با افزایش نرخ تورم و افزایش قیمت ارز و کالاهای اساسی قیمت ملک و زمین نیز افزایش پیدا می کند، سپرده گذاری در بازار ملک و زمین هم باعث می شود ارزش واقعی پول حفظ شود هم با گذشت زمان و افزایش قیمت ملک و زمین سپرده شما با سود همراه خواهد شد و می تواند یکی از راه های سرمایه گذاری طولانی مدت باشد.

خرید سکه و ارز

خرید سکه و ارز یکی از روش های زود بازده و در عین حال پر ریسک سرمایه گذاری است که هم می تواند یک روزه سود زیاد عایدتان کند و هم آنکه ضررهای زیادی را به شما تحمیل کند.از آنجا که شرایط سیاسی، اقتصادی جهانی، تورم و شرایط داخلی هر کشور اولین تاثیر خود را بر قیمت ارز و سکه می گذارد سرمایه گذاری روی این دو عامل می تواند با ریسک بالایی همراه باشد. اما از مزایای استفاده از این روش آن است که نقد شوندگی آن به شکل آنی است یعنی هر زمان که بخواهید می توانید ارز و سکه خود را بفروشید و به نسبت تغییر قیمت آن ها سود دریافت کنید.