• آدرس:

    خیابان شریعتی - پشت پارک کوروش - کوچه بروجردی - پلاک16

  • ایمیل :

    invest [at] IranianIG.Com

  • دریافت رزومه

نکات کلیدی برای مدیریت مالی در خانواده

با توجه به شرایط اقتصادی موجود در بازار مدیریت مالی در خانواده به یکی از چالش های مهم تبدیل شده است

با توجه به شرایط اقتصادی موجود در بازار مدیریت مالی در خانواده به یکی از چالش های مهم تبدیل شده است که باید بتوانید بین حقوق های دریافتی و هزینه های زندگی یک تعادل و تناسب برقرار کنید. در ادامه چند نکته کلیدی برای مدیریت مالی در خانواده را با شما عزیزان به اشتراک می گذاریم.

مدیریت مالی در خانواده یکی از مهم ترین نکاتی است که خانواده های موفق باید به آن توجه نشان دهند.شرایط اقتصادی و تورم موجود در جامعه به گونه ای است که باید بتوانید بین حقوق دریافتی و هزینه های خود یک تناسب به وجود آورید و در واقع بتوانید یک مدیریت مالی موفق داشته باشید.بتوانید هزینه های ضروری زندگی مانند خوراک و پوشاک گرفته تا هزینه های مربوط به کلاس های فرزندانتان، سفرهای کوتاه، مهمانی ها و جشن ها و غیره را بررسی کرده و تخمین بزنید تا بتوانید برای تمام این مخارج برنامه ریزی دقیق و درستی داشته باشید.متاسفانه خانواده های بسیاری را می بینیم که از نیمه دوم ماه پس انداز و حقوقشان رو به اتمام می گذارد با وجود آنکه هنوز به مقدار زیادی پول نیاز دارند.امروز چند نکته کلیدی مدیریت مالی در خانواده را با شما به اشتراک می گذاریم تا بتوانید امور مالی و اقتصادی را بهتر کنترل کنید.
  

نکات کلیدی برای مدیریت مالی در خانواده

1)با اعضای خانواده صحبت کنید

بسیاری از آقایان بنا به دلایل مختلفی از صحبت کردن با همسر یا فرزندانشان در مورد میزان حقوق دریافتی و هزینه های اساسی زندگی صحبت نمی کنند.پنهان کاری و صحبت نکردن با همسر راجع به میزان حقوق دریافتی، بدهی ها و اقساط مختلفی که باید پرداخت کنید یکی از مسائل مشکل ساز در مدیریت مالی در خانواده است.پنهان کاری مالی در مورد هر دو شریک زندگی صادق است و نباید چیزی را از یکدیگر مخفی کنید.با یکدیگر راجع به میزان دریافتی ماهیانه، اقساطی که باید پرداخت کنید صحبت کنید تا با هم به یک برنامه ریزی درست برسید.با فرزندانتان به طور منطقی صحبت کنید تا آن ها نیز شرایط مالی خانواده را درک کرده و از هزینه های اضافی که ممکن است خواستار آن باشند صرف نظر کنند.

2)به دنبال حراج های فصلی باشید

یکی دیگر از نکاتی که برای مدیریت مالی خانواده باید به آن توجه داشته باشید، خرید پوشاک خود و اعضای خانواده در حراج های فصلی است. معمولا فروشگاه های بزرگ با برند های معروف در پایان هر فصل حراج هایی حتی تا 50 درصد قیمت برگزار می کنند. با خرید وسایل مورد نیاز خود از حراج های ماهیانه و سالیانه می توانید به اندازه قابل توجهی در امور مالی خود صرفه جویی کنید.

3)خریدهای کلی از فروشگاه های همواره تخفیف داشته باشید

لیستی از موارد مورد نیاز خود را در ابتدای هر ماه تهیه کنید، این لیست شامل مواد خوراکی، شوینده ، بهداشتی و اقلام ضروری می شود.اگر فکر می کنید یکی از اقلام مورد نظرتان در وسط ماه تمام می شود و باید به صورت جداگانه خریداری کنید آن را نیز به لیستتان اضافه کنید.با خرید کلی از فروشگاه های همواره تخفیف بزرگی که تعداد زیادی از آن ها در نقاط مختلف شهرهای کشور وجود دارد می توانید تا حد بسیار زیادی از تخفیف برخوردار شوید و صرفه جویی کنید.با خرید مایحتاج ماهیانه خود در ابتدای هر ماه مطمئن خواهید شد که تا آخر ماه لازم نیست هزینه اضافی بابت خریدهای ضروری خرج کنید و مدیریت مالی بهتری داشته باشید.

4)خلاقیت و ابتکار داشته باشید

برای مدیریت مالی امور منزل نیازی نیست همواره دنبال خرید وسایل جدید و نو باشید. کافی است که یک جست و جوی کوتاه در اینترنت بزنید تا ایده های خلاقانه و زیبایی را بیابید که می توانید با کمک آن ها از وسایل قدیمی و یا حتی دور ریختنی منزل خود به شکل کاملا فانتزی و زیبایی استفاده های جدید کنید.می توانید با وسایل پلاستیکی دور ریختنی گلدان های بسیار زیبا تهیه کنید یا از لباس هایتان به شکل و مدل دیگری استفاده کنید.

 
5)جنس ارزان نخرید

شاید در نگاه اول این مورد را یکی از امور خلاف مدیریت مالی بدانید چون قرار است هنگام خرید هزینه بیشتری پرداخت کنید. اما مطمئن باشید اگر یک جنس بی کیفیت و ارزان بخرید طول عمر بسیار پایینی داشته و مدت کوتاهی بعد از استفاده کیفیت خود را از دست خواهد داد و یا خراب می شود.صحبت از خریدهای با برندهای معروف و بسیار گران نیست، بلکه تا جایی که می توانید سعی کنید با توجه به پولی که در دست دارید جنسی با کیفیت و با دوام بخرید تا نیازی نباشد بعد از مدتی استفاده مجددا آن را تهیه یا تعمیر کنید.

6)پس انداز کنید

یکی دیگر از مهم ترین نکات در مدیریت مالی در خانواده هنر پس انداز کردن است.شاید با خود بگویید حقوق و دریافتی من آنقدر کم است که به سختی توانایی پرداخت هزینه های ضروری را دارم اما در سخت ترین شرایط نیز سعی کنید ماهیانه حتی مبالغ بسیار کم به عنوان پس انداز کنار بگذارید.مطمئن باشید در طول زندگی اتفاق های غیر منتظره زیادی ممکن است برایتان پیش بیاید که باید مقداری پس انداز برای آن داشته باشید.این پس انداز بعد از مدتی نیز به یک سرمایه هرچند کوچک تبدیل می شود که می توانید از آن استفاده کنید.