• آدرس:

    خیابان شریعتی - پشت پارک کوروش - کوچه بروجردی - پلاک16

  • ایمیل :

    invest [at] IranianIG.Com

  • دریافت رزومه

سرمایه گذاری در استارتاپ، روشی جدید برای موفقیت

استارتاپ همایش معرفی ایده های نو و خلاقانه است که می تواند به ایده هایی برای کار آفرینی و شروع یک کسب و کار پر بازده تبدیل شود.برای سرمایه گذاری در استارتاپ باید نکات کلیدی را در نظر بگیرید تا بتوانید تصمیم های درستی بگیرید. در ادامه شما را با این نکات کلیدی آشنا می کنیم.

سرمایه گذاری در استارتاپ چند سالی است در کشور ما مانند بسیاری از کشورهای پیشرفته به یکی از روش های رایج سپرده گذاری تبدیل شده است.استارتاپ معمولا در مراکز مختلف و در شهرهای مختلف برگزار می شود و می توانید با حضور در این مراکز از ایده های جدید مطلع شده و با صاحبان آن ها صحبت کنید.

استارتاپ چیست؟

استارتاپ یک سرمایه گذاری بر روی ایده های نو و جدید است که افراد و شرکت های مختلفی که ایده های نو دارند در یک همایش دور هم جمع شده و به معرفی ایده خود می پردازند. این ایده ها با توجه به نیازمندی های موجود در بازار طراحی شده و یک محصول و یا خدمت جدیدی ارائه می دهد. این خدمات می تواند مربوط به شیوه های نوین برای کسب و کارهای موجود، نوآوری در تکنولوژی و فن آوری، کسب و کارهای خانگی و یا کارگاه های کوچک تولیدی باشد. برای شرکت در استارتاپ به عنوان ایده پرداز و یا سرمایه گذار نیاز نیست که حتما یک شرکت داشته باشید بلکه به صورت شخصی نیز می توانید در استارتاپ شرکت کرده و یا سرمایه گذاری کنید.

 

نکات مهم قبل از سرمایه گذاری در استارتاپ

در همایش های برگزاری استارتاپ با ایده های مختلفی مواجه خواهید شد که ممکن است اطلاعات خاصی نسبت به آن ها نداشته باشید اما توضیحات صاحبان ایده برایتان جذاب باشد، اما بی گدار به آب نزنید و بدون بررسی کامل ایده و تیم اجرایی سرمایه گذاری نکنید. نکات مهمی برای سرمایه گذاری در استارتاپ وجود دارد که شما را با آن ها آشنا می کنیم.

1) بازار هدف را تحلیل کنید

قبل از سرمایه گذاری در استارتاپ باید بازار ایده و هدف را شناسایی کنید، رقبای آن حوزه را پیدا کرده و ببینید که آیا ایده جدید می تواند نواقص موجود در شرکت های رقیب را پوشش دهد یا خیر؟بررسی کنید که آیا اصلا بازار هدف ظرفیت پذیرش محصول و یا خدمات جدید را دارد؟تعداد مصرف کنندگان و مشتریان را بررسی کنید و برآورد کنید که آیا ایده جدید میتواند به اندازه ای مشتری پیدا کند  که بتواند سود آور باشد یا خیر؟

2)مهارت های تیم اجرایی را بسنجید

قبل از آنکه تصمیم به سرمایه گذاری روی یک ایده در استارتاپ بگیرید، با تیم اجرایی و صاحبان ایده کاملا آشنا شوید.همانطور که می دانید متاسفانه کارهای تیمی در کشور ما چندان با موفقیت مواجه نمی شود و با بروز مشکلات مختلفی افراد بناب ناسازگاری می گذارند.بعد از آنکه ایده و بازار هدف را بررسی کردید، با تیم اجرایی و صاحبان ایده صحبت کنید و راجع به چالش های پیش رو و مشکلاتی که ممکن است با آن مواجه شوید صحبت کنید و از آن ها راهکار برخورد با این مشکلات را بپرسید.مطمئن شوید که تیم اجرایی با یکدیگر هماهنگ بوده و تمام مسائل احتمالی را درنظر گرفته اند.

3)تمام ایده های موجود را بررسی کنید

ممکن است بعد از آشنا شدن با یک یا دو ایده فکر کنید که یک ایده کار آفرین پیدا کرده اید که می توانید روی آن سرمایه گذاری کنید.اما عجله نکنید برای سرمایه گذاری در استارتاپ زمان زیاد دارید.در طول روزهای برگزاری همایش استارتاپ با تمام صاحبان ایده صحبت کنید و نظرات آن ها را بشنوید.ایده های مختلف را باهم بررسی کنید تا بتوانید از بین ایده های مختلف بهترین را انتخاب کنید.

4)صبور باشید

اگر از جمله افرادی هستید که به دنبال سرمایه گذاری های زودبازده هستید، سرمایه گذاری در استارتاپ را برای همیشه فراموش کنید.ایده های استارتاپ تا عملی شدنشان راه بسیار طولانی و پر فراز و نشیبی را پیش رو دارند که باید بتوانید آن ها را پشت سر بگذارید.در ابتدا راجع به زمان حدودی بازدهی پروژه با تیم اجرایی یا صاحبان پروژه صحبت کنید تا زمان حدودی برای آن مشخص کنید.اما به هیچ وجه به پروژه های استارتاپ به عنوان یک سرمایه گذاری زود بازده فکر نکنید.بسیاری از ایده ها می تواند در دراز مدت بسیار موفق و پر بازده شوند و به یک کارآفرینی بزرگ تبدیل شوند اما برای رسیدن به این منظور باید صبور باشید و مشکلات پیش رو را به درستی حل کنید.

5)با افراد متخصص در آن زمینه صحبت کنید

ممکن است شما یک حسابدار یا یک معلم باشید که در یک همایش استارتاپ با یک ایده جذاب در دنیای دیجیتال و فن آوری آشنا شده اید. شاید صحبت های صاحبان ایده برای شما جذاب به نظر برسد و آن را به عنوان یک پروژه سود آور تلقی کنید، اما بدون مشورت با متخصصان در آن زمینه به هیچ وجه قرارداد سرمایه گذاری در استارتاپ را امضا نکنید!بعد از بررسی شخصی ایده با چند متخصص در آن زمینه مشورت کنید و نظر آن ها را راجع به آن بپرسید.با کمک آن ها نقاط ضعف و قدرت ایده را بررسی کنید تا بتوانید تشخیص دهید ایده معرفی شده می تواند ایده ای سود آور باشد یا خیر؟

6)میزان نوآوری محصول و ایده را بررسی کنید

رقابت در دنیای امروز نیازمند آن است که بتوانید یک خدمت و یا ایده نو و جدید را ارائه دهید که مشتری بتواند به جای برند قبلی خود از محصول شما استفاده کند.قبل از تصمیم به سرمایه گذاری روی پروژه های استارتاپ بررسی کنید که آیا واقعا ایده خلاقیت و نوآوری خاصی دارد که برای افراد جذاب باشد یا خیر؟