• آدرس:

    خیابان شریعتی - پشت پارک کوروش - کوچه بروجردی - پلاک16

  • ایمیل :

    invest [at] IranianIG.Com

  • دریافت رزومه

اهمیت تقویت اقتصاد خانواده و راهکارهای آن

اهمیت تقویت اقتصاد خانواده و راهکارهای آن

اقتصاد خانواده یک اصطلاح است که برای توصیف محصولات و خدماتی است که عموما در خانه و توسط اعضای خانواده تولید می شوند. تقویت اقتصاد خانواده و ایجاد شرایط لازم برای گسترش آن میتواند باعث سبب درآمد زایی و ایجاد سرمایه و پس انداز برای خانواده¬ها شود و همین موضوع باعث میتواند سطح اسیب پذیری خانواده ها را کاهش دهد.

تعریف اقتصاد خانواده

اقتصاد خانواده یک اصطلاح است که  برای توصیف محصولات، کالاها و خدماتی که اکثرا در خانه تولید می شود و نیروی کار متشکل از اعضای خانواده است، استفاده می شود. تا پیش از انقلاب صنعتی اساسی ترین اما پنهان ترین عنصر اقتصاد جامعه خانواده بود اما با رشد صنعت و تکنولوژی نقش خانواده در اقتصاد تا حد زیادی نادیده گرفته شد. 
بعد از انقلاب صنعتی اقتصاد خانواده و رفتارهای اقتصادی آنها تا دهه ی 1950 نادیده گرفته می شد و خانواده به عنوان یک واحد اقتصادی و موثر در جامعه در نظر گرفته نمی شد اما در حال حاضر با افزایش آگاهی نسبت به رفتارهای اقتصادی خانواده ی پیوستن آنها به اقتصاد جامعه امری لازم و ضروری به نظر می رسد. امروزه توجه به اقتصاد خانواده یک موضوع مهم و رو به رشد در جوامع مختلف به شمار می رود. در مقوله ی اقتصاد خانواده تمرکز اقتصاد دانان و آمارگیران اقتصادی بیشتر بر نقش خانواده بر بازار تولید و مصرف ، رفاه اعضای خانواده و نیز ساختار خانواده و تصمیم گیری اعضای خانواده در مسائل مختلف معطوف می باشد. 

تعاریف خانواده و هم خانهای 

خانواده به افرادی اطلاق می شود که از طریق رابطهی خونی و یا ازدواج به هم مرتبط می شوند و در یک واحد مسکونی با هم زندگی می کنند اما هم خانهای افرادی هستند که ارتباط خونی و یا خانوادگی لزوما ندارند و به دلایل مختلف در یک واحد مسکونی گرد هم آمدهاند، مانند چند دوست که با هم در یک مکان زندگی میکنند. 

به طور کلی از نظر اقتصاددانان یک خانوادهی اقتصادی ( حال به هر کدام یک از شکل¬های فوق باشند. ) افرادی در یک واحد مسکونی هستند که منابع مورد نیاز خود را تا حدودی تامین کرده و همگی برای تامین رفاه خانواده فعالیتهای اقتصادی انجام میدهند.

اهمیت تقویت اقتصاد خانواده

فقر عامل اصلی جدایی در خانوادهها است. خانواده ها ممکن است به دلیل تنش های مالی ، مشکلات اقتصادی و یا رفع نیازهای اساسی خود به مشکل برخورده و دچار اختلاف شوند.

کودکان ممکن است به خاطر اهداف مالی آسیبهای جدی ببینند یا مورد سوء استفاده قرار گیرند. تقویت اقتصاد خانواده با هدف کاهش آسیب پذیری خانواده در مقابل فقر، افزایش استقلال اقتصادی و بهبود توانایی افراد در تامین معیشت خانواده خود است.