• آدرس:

    خیابان شریعتی - پشت پارک کوروش - کوچه بروجردی - پلاک16

  • ایمیل :

    invest [at] IranianIG.Com

  • دریافت رزومه

اصطلاحات پرکاربرد و مهم در بازار بورس

اصطلاحات پرکاربرد و مهم در بازار بورس

بازار بورس یکی از مراکز مهم سرمایه گذاری در کشورها مختلف است که شرکت های مختلفی سهام شرکت خود را در اختیار خرید و فروش عمومی گذاشته و افراد با هر میزان سرمایه می توانند در آن سرمایه گذاری کرده و به سود آوری برسید.برای موفقیت سرمایه گذاری در بازار بورس در قدم اول باید با اصطلاحات مهم و پرکاربرد در بازار بورس آشنا شویم.در این بخش شما را با این اصطلاحات و نکات کلیدی آشنا می کنیم.

 

اصطلاحات مهم و پرکاربرد در بازار بورس:

 

تراز نامه:

تراز نامه در واقع تمامی اطلاعاتی است که خریداران سهام می توانند در مورد شرکت مورد نظر خود کسب کنند.علاوه بر میزان سود آوری و قیمت سهام شرکت، ترازنامه اطلاعات مختلفی راجع به تعهدات شرکت به بانک، میزان بدهی، دارایی های شرکت اعم از تجهیزات و ماشین آلات، پول نقد و ملک و غیره را در اختیار سهام داران و مشاهده عمومی قرار می دهند.می توانید برای مشاهده تراز نامه هر شرکت و میزان سود و زیان آن به سایت www.codal.ir مراجعه کنید.

 

سال مالی:

سال مالی در واقع یک دوره یک ساله بر مبنای گزارش های مالی  محاسبه سود و زیان سهام شرکت است.معمولا سال مالی برای اکثریت شرکت ها، آغاز فروردین تا پایان اسفند تعریف می شود اما هر شرکتی می تواند سال مالی متفاوتی داشته باشد.در پایان هر سال مالی باید شرکت مجمع سالیانه خود را برگزار کرده و عملکرد هیئت مدیره را مورد بررسی قرار دهد.

نماد:

تمامی شرکت های بازار بورس از یک نماد اختصاری برای معرفی خود و شرکت در معاملات استفاده می کنند.در نماد شرکت ها حرف اول نشان دهنده صنعت حوزه کاری شرکت و حروف بعدی بخشی از نام شرکت می باشد. برای مثال نماد شرکت پتروشیمی خارک در بازار بورس شخارک است.ش نشان دهنده صنعت شیمیایی و خارک نام شرکت می باشد.

 

سود هر سهم (EPS):

برای محاسبه سود هر سهم بازار بورس کافی است کل سودی را که شرکت در پایان سال مالی خود به دست می آورد بر تعداد کل سهام شرکت تقسیم کنید.آنچه که مشخص است آن است که هر چه میزان EPS بالاتر باشد یعنی سود آوری شرکت برای شما بیشتر است.

 

قیمت اسمی:

قیمت اسمی در واقع قیمت اولیه سهام هر شرکت است که در بازار بورس 100 تومان است.این قیمت در روز نخست توسط شرکت عنوان شده و سهام داران در روز نخست می توانند با این قیمت هر سهم شرکت را خریداری کنند.

 

کد معاملاتی:

شما برای شرکت در معاملات بازار بورس و خرید و فروش سهام باید از کد معاملاتی استفاده کنید.این کد شامل سه حرف اول نام خانوادگی به همراه یک عدد است.کد معاملاتی در واقع یک کد شناسایی و هویت برای شما است که به شما امکان شرکت در معاملات را می دهد.برای دریافت کد معاملاتی باید به یک شرکت کارگزاری بازار بورس مراجعه کنید.

 

شرکت کارگزاری:

کارگزاری ها در واقع بنگاه های معاملاتی هستند که از طریق آن ها می توانید به خرید و فروش سهام می پردازید.در واقع کارگزاری ها به عنوان واسطه بین سازمان بورس و سهامداران عمل می کنند.در حال حاضر حدود 107 شرکت کارگزاری مختلف در کشور فعالیت می کنند که طبق ضوابط خاص و آزمون هایی که بورس برگزار می کند انتخاب می شوند.

 

تعدیل سود:

تعدیل به تغییرات سود هر سهم در بازار بورس گفته می شود.در واقع در آغاز سال مالی با توجه به عملکرد شرکت، هیئت مدیره تخمین سود هر سهم را به مقدار واقعی آن نزدیک می کند.تعدیل می تواند مثبت یا منفی باشد، تعدیل مثبت در جهت افزایش EPS و تعدیل منفی کاهش EPS  است.

سود تقسیمی (DPS):

سود تقسیمی سودی است که بعد از کسر بدهی های شرکت در ازای هر سهم به سهامداران پرداخت می شود.مقدار DPS و EPS می توانند با هم اختلاف داشته باشند که این اختلاف به صورت اندوخته در حساب شرکت باقی می ماند.نوع اندوخته می تواند قانونی یا غیر قانونی باشد.برای مثال هر شرکت باید در هر دوره 5 درصد از سود خود را اندوخته کنند، اگر این اندوخته به میزان 10 درصد سرمایه شرکت برسد پس از آن نیازی به انباشته کردن سود نخواهد بود.

 

دامنه نوسان قیمت سهام:

برای آنکه ریسک پذیری در بازار بورس به حد معقولی برسد قیمت سهام نمی تواند کاهش و یا افزایش ناگهانی داشته باشد.به همین منظور قیمت یک سهم در ابتدای یک روز نمی تواند بیش از 5 درصد نسبت به قیمت روز اول افزایش یا کاهش پیدا کند.در مورد حق تقدم سهام های موجود در بازار بورس نیز این دامنه نوسان به دو برابر افزایش پیدا می کند.

 

نسبت (P/E)

نسبت پی به ای نشان دهنده نسبت قیمت یک سهم به پیش بینی سود آن است.از این نسبت در واقع برای نشان دادن میزان ارزش گذاری سهام استفاده می شود.برای خرید سهام تنها به بالا بودن این نسبت توجه نکنید زیرا ممکن است که در زمان کوتاهی پایین بیاید.